Ana SayfaPorofin Nedir?Kullanma Klavuzları

Islak bodrum duvarları

70 yıllık veya daha eski binalarda ıslak duvarlar yapıya bağlıdır çünkü kılcal suya karşı alınan günümüzdeki yalıtım tedbirleri o zamanlar çok fazla bilinmiyordu ve teknoloji o kadar gelişmemişti.

Yeni binalarda bu tarz sorunlar istisnasız olarak yapım hatalarına dayanmaktadır. Porofin güvenilir ve kalıcı bir şekilde bu tür sorunları çözmekte yardımcı olur. 1-3 resimleri yalıtımlı ve yalıtımsız tipik duvar yapılarını ve su giriş olanaklarını göstermektedirler. 

Resim 1 de beton temelli bir duvar yapısı gösterilmiştir …

Usulüne uygun dikey dış yalıtım. Ancak suyun temel ve bodrum zemini plakası arasındaki boşluğa sızma imkanı vardır ve duvarda yükselebilir. Yükselen suyun yüksekliği burada bir yatay bariyerle sınırlandırılır. 

Resim 2’de aynı zamanda 3 hata gösterilmiştir.

Dikey yalıtımın kenar genişlemesi yok, yukarıda bahsedilen boşluk mevcut ve yükselen suyun yüksekliği eksik yatay bariyer nedeniyle sınırlandırılmamıştır. 

 

Resim 3’deki duvar …

…eski binalardaki duvarları göstermektedir. Sözü geçen olanaklara ek olarak su girişi için iki farklı olanak daha mevcuttur. Yan tarafındaki topraktan sızan nem, buna çapraz nemlenme denir, sonradan yapılacak olan bir dış yalıtımla önlenebilir, eğer duvarın yanındaki toprak kazınabiliyorsa ve eğer sonradan eklenen bir garajın altında değilse.

İkinci su girişi bu tür yöntemlerle önlenemez. Su temelin içerisinden sorunuzca dikey bir şekilde duvarda yükselebilir.

2) Kılcal su nedir?

Yapıdaki nem hasarlarında iki tür hasar vardır, basınçlı su veya su birikintisi olarak da adlandırılır ve kılcal su. Kılcal su gözenekli yapı maddesi içerisinden emilir ve bir yağ lambası fitilinde olduğu gibi taşınır. Bu durum nemli duvarlar oluşturur fakat yerde su birikintileri meydana gelmez. Kılcal su temelden zemin kata ulaşabilir ve yapısal olarak hatalı yalıtımlarda daha yüksek katlara da ulaşabilir.

Ne yapmalı?

Kılcal su sorunlarında size Porofin güvenilir, emniyetli ve daimi olarak yardımcı olur. Sistem 25 yıldan beri kendini kanıtlamıştır. Porofin uygulaması o kadar basit ki kendiniz bile bu işlemi yapabilirsiniz.

Porofin duvarı su itici hale getirir, bu esnada gözenekleri tıkamaz. Porofin etkisi su geçirmez süet veya kumaş özellikleriyle kıyaslanabilir. Burada da su sıvı olarak itilir, su buharı ve hava geçişine izin verilir. Duvarların doğal işlevlerini geri kazandırmak için yapı duvarlarında da bu çok önemlidir. Duvarın doğal ısı yalıtımı ancak yalıtımdan sonra duvarda tekrar hava bulunursa geri kazanılmış olur ve böylelikle yoğuşma nemi sorununuz olmaz. 

Resim 4 Porofin enjeksiyon birimin kullanımını göstermektedir.

3) Porofin nasıl uygulanır?

Porofin enjeksiyon birimleri içerisinde teslim edilir, özel enjeksiyon kilidine sahip şişeler, Porofin’le doldurulmuştur, çok ince bir su geçirmez sıvıdır (teknik olarak hidrofobik madde olarak adlandırılır).

Porofin işlemleri rahatça içerden halledebilirsiniz.

Bir dizi 12 mm çapında, 25 cm mesafede, duvarın 2/3 derinlikte matkapla delikler açarsınız. Sonra her bir deliğin içerisinde bir şişe Porofin yerleştirin, enjeksiyon kilidi açılmış olmalıdır. Duvar Porofin’i kendi emecektir. Yaklaşık bir hafta içerisinde kılca su bariyeri oluşmuş olur.

Bu yöntemle tek katmanlı yatay bariyerler, ek yapılardan gelen kılcal suya karşı duran bariyerler (örn. ahır ve avlu duvarları), balkon bağlantılarında bariyerler veya aydınlatma bacaları ve merdivenlerdeki bağlantı nemine karşı bariyerler oluşturabilirsiniz. Dışardan toprağı yerinde geçer, bunun için duvarlara dışarıdan işlem yapmak gerekmez.

 

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Broşür İndir

Broşürümüzü indirerek Kullanma klavuzundan yararlanabilirsiniz

Broşür Görüntüle

Kısa Bilgi

Porofin yapı

USTE GIT